Co to jest blokada alkoholowa?
Jest to urządzenie, które zapobiega uruchomieniu pojazdu w razie wykrycia w wydychanym przez kierowcę powietrzu niedozwoloną zawartości alkoholu. Technicznie wygląda to tak, że przed uruchomieniem pojazdu kierowca najpierw musi dmuchnąć w ustnik. Urządzenie z reguły odblokowuje możliwość uruchomienia pojazdu na określony czas tak, aby nie trzeba było „badać” kierowcy po każdym wyłączeniu silnika i ponownym jego uruchamianiu.
Czy blokada alkoholowa skróci okres zatrzymania prawa jazdy?
W przypadku jazdy po alkoholu (jeżeli w jednym litrze wydychanego powietrza w trakcie kierowania pojazdem stężenie alkoholu wynosiłao ponad 0,1 mg alkoholu, inaczej 0,2 promila), oprócz kary można stracić prawo jazdy. Regulują to przepisy zawarte w art. 87 § 1 i 3 kodeksu wykroczeń oraz art. 42 kodeksu karnego.
W takiej sytuacji, po upływie połowy orzeczonego czasu zakazu, można się zwrócić z wnioskiem do sądu o zmianę środka karnego. Pozwoli to na prowadzenie samochodu wyposażonego w blokadę alkoholową. Jeżeli orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia, to z wnioskiem można się zwrócić po dziesięciu latach.
Jeżeli chcesz uzyskać pomoc prawną dotyczącą skrócenia okresu zatrzymania prawa jazdy, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twój przypadek i ocenimy szansę na pozytywne dla Ciebie rozstrzygnięcie.
e-mail: biuro@clsa.pl
tel.: 22 230 20 62