Blokada alkoholowa blokada alkoholowa 900x506

Blokada alkoholowa

Co to jest blokada alkoholowa?

Jest to urządzenie, które zapobiega uruchomieniu pojazdu w razie wykrycia w wydychanym przez kierowcę powietrzu niedozwoloną zawartości alkoholu. Technicznie wygląda to tak, że przed uruchomieniem pojazdu kierowca najpierw musi dmuchnąć w ustnik. Urządzenie z reguły odblokowuje możliwość uruchomienia pojazdu na określony czas tak, aby nie trzeba było „badać” kierowcy po każdym wyłączeniu silnika i ponownym jego uruchamianiu.

Czy blokada alkoholowa skróci okres zatrzymania prawa jazdy?

W przypadku jazdy po alkoholu (jeżeli w jednym litrze wydychanego powietrza w trakcie kierowania pojazdem stężenie alkoholu wynosiłao ponad 0,1 mg alkoholu, inaczej 0,2 promila), oprócz kary można stracić prawo jazdy. Regulują to przepisy zawarte w art. 87 § 1 i 3 kodeksu wykroczeń oraz art. 42 kodeksu karnego.

W takiej sytuacji, po upływie połowy orzeczonego czasu zakazu, można się zwrócić z wnioskiem do sądu o zmianę środka karnego. Pozwoli to na prowadzenie samochodu wyposażonego w blokadę alkoholową. Jeżeli orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia, to z wnioskiem można się zwrócić po dziesięciu latach.

Jeżeli chcesz uzyskać pomoc prawną dotyczącą skrócenia okresu zatrzymania prawa jazdy, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twój przypadek i ocenimy szansę na pozytywne dla Ciebie rozstrzygnięcie.

e-mail: biuro@clsa.pl

tel.: 22 230 20 62

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Ogłoszenie dla akcjonariuszy

Zarząd Capital Lex Kancelaria Prawno-Podatkowa S.A. wzywa akcjonariuszy Spółki do złożenia dokumentów akcji w siedzibie Zarządu Spółki przy ul. Sienna