Na wstępie należy odróżnić sytuację, w której kierujący pojazdem znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, a zatem popełnił wykroczenie o którym mowa w art. 87§1 k.w, od sytuacji, w której znajdował się w stanie nietrzeźwości, popełniając przestępstwo z art. 178a§1 k.k.
O stanie po użyciu alkoholu mówimy, gdy jego zawartość w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.
Stan nietrzeźwości występuje zaś, gdy zawartość spożytego alkoholu przekracza, bądź prowadzi do stężenia przekraczającego 0,5 promila we krwi lub obecności w wydychanym powietrzu 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.
Zarówno za jazdę po użyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości, Sąd może orzec wobec Ciebie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, bądź pojazdów określonego rodzaju. Popełniając wykroczenie jazdy po użyciu alkoholu musisz się liczyć z możliwością orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do lat 3. Gdy jednak popełnisz przestępstwo, o którym mowa w art. 178a §1 k.k., Sąd orzeknie wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od lat 3 do lat 15.
W niektórych okolicznościach, zarówno w przypadku popełnionego przez Ciebie wykroczenia, jak i przestępstwa, Sąd może nie tylko zmniejszyć czas trwania zakazu, lecz także w ogóle odstąpić od jego orzekania.
Skontaktuj się z nami, by szczegółowo przeanalizować Twoją sprawę i znaleźć najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Doświadczenie w sprawach karnych pozwala nam twierdzić, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a propozycja funkcjonariuszy policji nie jest najlepszą możliwą opcją.
Napisz do nas na adres e-mail: biuro@clsa.pl
lub zadzwoń: 22 230 20 62